Ro, kvalitet og tid sammen

Lene Pind, Kommunikationschef MyHomes kommunikations- og PR-indsatser
Lene Pind, Head of Communication

For Jan Sterobo og hans hustru, Rie, har Myhomes åbnet døren til et mere enkelt ferieliv. Da de købte deres andel, ønskede de fortsat at rejse meget, men uden alt det praktiske ansvar, der følger med en egen feriebolig. Samtidig ville de bevare følelsen af frihed, kvalitet og de rejsedestinationer, de holder af.

I 2021 købte de en andel i en Myhomes Comfort-forening og blev dermed medejere af fem ferieboliger i Europa – uden vedligeholdelse, udlejningslogistik eller jagten på den næste hotel eller Airbnb. I dag planlægger de typisk 10–14 ugers ferie om året og beskriver ferierne som mere rolige, fleksible og præget af det, Jan kalder kvalitets-tosomhed: tid sammen uden forstyrrelser, i boliger de kender og føler sig hjemme i.

I interviewet fortæller Jan om deres overvejelser før købet, om deleøkonomi i praksis, om booking og planlægning – og om glæden ved at vende tilbage til velkendte steder, hvor små traditioner og nye minder vokser frem af sig selv.

Ingen vedligeholdelse og planlægningsstress

Da tanken om endnu en feriebolig dukkede op, var det ikke første gang, Jan og Rie havde overvejet det.

“Vi talte om at købe et sommerhus mere eller noget i udlandet. Men jeg var ikke tiltrukket af at skulle stå med vedligeholdelse én gang til , og jeg vidste godt, hvem der ville komme til at gøre det,” siger Jan med et smil på læben.

Han kendte også alt for godt til udfordringerne ved at eje alene i udlandet, og var ikke vild med tanken om, at boligen skulle stå tom det meste af året, udlejning på afstand, slitage, indbrud og praktiske problemer, der skal løses 2.000 kilometer væk.

“Jeg syntes ikke, det gav mening med en bolig, der står tom 45 uger om året. Og vi kender venner, der udlejer og har deres bøvl med slitage, vandrør, pool og alt det der. Det tiltalte mig ikke.”

Myhomes blev derfor interessant, fordi det tog netop de bekymringer af bordet, og samtidig gav adgang til mere ferie, end de ville have haft i én enkelt bolig.

I dag planlægger familien typisk 10–14 ugers ferie om året, primært i ydersæsonerne.

“I starten var vi meget optaget af at få alle point booket i januar. Nu har vi meget mere ro og nyder at booke impulsive rejser. Vi ved, at der kommer afbookinger, og at der løbende dukker muligheder op. Vi går ikke i panik længere.”

Hans råd til nye medejere er enkelt:

“Hav altid et par alternativer. Det er ikke verdens undergang, hvis man ikke får førsteprioriteten på alle boliger hver gang. Over tid får man sine ønsker opfyldt – især hvis man er en smule fleksibel.”

Kvalitet i mere end én forstand

For Jan og Rie var det ikke kun konceptet, der tiltrak dem. Det var lige så meget kvaliteten – og kombinationen af lokationerne.

“Det, der gjorde udslaget, var lokationerne, kvaliteten og prisen. Sammenlignet med en lejlighed i Andalusien eller et sommerhus på Vestkysten, var det meget fornuftigt. Og vi kendte næsten alle stederne på forhånd,” fortæller Jan.

Diversiteten betyder meget for dem: De elsker, at de både har vand, byliv og bjerge at vælge imellem.

“Jeg ville være ked af, hvis vi kun havde sommersteder. Vi bruger for eksempel Megève til at vandre i bjergene, og vi har stået på ski i Piemonte. På en klar dag kan man se Alperne hele vejen rundt fra vores landhus. Det giver os noget andet end ‘bare’ sol og strand.”

Kvaliteten handler for Jan ikke kun om indretning og beliggenhed, men også om niveauet, de kan løfte sig op på gennem deleøkonomien:

“Med MyHomes er jeg medejer af fem boliger – alle er på et niveau, jeg ikke selv ville have købt alene – de er dyrere end mit eget hus. Deleøkonomien gør, at vi får adgang til noget, vi ellers ikke ville have prioriteret.”

Samtidig fremhæver Jan trygheden i, at standarden holdes – også når boligerne bliver brugt det meste af året.

“Selvfølgelig kan man se lidt slitage, når en bolig er booket 50 uger om året. Men der er et vedligeholdelsesbudget, og der er styr på det. Når noget går i stykker, bliver der taget hånd om det af MyHomes, som har en fantastisk god service og support”.

Kontrasten til tidligere rejseformer fylder også:

“Vi har brugt meget Airbnb før, og vi blev ofte skuffede. Billederne så flotte ud, men virkeligheden var noget andet – eller bare meget udlejningspræget. Her ved vi, hvad vi kommer til. Det er en helt anden tryghed.”

Omgivelserne reagerer positivt:

“Vores venner og familie synes, det er en fantastisk idé med vores MyHomes boliger. Det sker dog, at de forveksler det med timeshare. Så forklarer jeg, at det er deleøkonomi, og at jeg har fem boliger at vælge imellem, men ikke den samme uge hvert år. Og alle forstår, at jeg ikke skal lave vedligeholdelse. Det er noget af det, de reagerer mest positivt på.”

Jan oplever selv, at han ofte kommer til at fungere som ambassadør:

“Når folk spørger, viser jeg dem billeder og bookingsystemet. Det er nemmere at forstå, når man kan se standarden og overblikket. Mange bliver overraskede over, hvor enkelt det er.”

Fælles ferietid og genkendelsens glæde

Efter mange år med lange flyrejser og fjerne destinationer har parret skiftet spor.

“Vi har set det meste af verden og er ikke lige så sultne på de fjerne rejser mere. Nu vælger vi noget, vi kender – uden at det bliver kedeligt.”

Myhomes ejerskabet har ændret både familiens rejsemønster og hverdag:

“Før sad vi og planlagde: Skal vi herhen, skal vi derhen, skal vi finde et hotel eller en Airbnb? Det gør vi ikke længere. Nu har vi vores steder. Det giver langt mere ro omkring vores ferieplanlægning.”

Noget af det, han sætter mest pris på, er, at de voksne børn faktisk har lyst til at være med.

“Det er ikke alle 22-25-årige, der har lyst til at holde ferie med deres forældre. Men vores gider rigtig godt med nu, hvor vi har vores egne fem steder at vælge imellem. Det betyder meget.”

Ferierne har fået en anden rytme. Mere hverdagsnær – på den gode måde.

“Når man har sin egen bolig, bliver det en anden type ferie. Vi går ikke ud at spise hver dag. Ofte spiser vi frokost ude, og så laver vi mad om aftenen. Vi køber lokale råvarer og sidder og nyder udsigten – om det er i Piemonte eller på Mallorca. Det er mere hverdagsnært, men på den gode måde. Jeg kalder det selv kvalitets-tosomhed, når Rie og jeg er afsted alene – tid sammen uden forstyrrelser, hvor man gør de simple ting, men i inspirerende omgivelser.”

Samtidig opstår der små ritualer, som familien vender tilbage til:

“Vi har vores ting, vi gør hver gang. Vi køber vin et bestemt sted, vi kører en særlig rute i bjergene, vi besøger nogle favoritsteder. Man får et bibliotek af positive erindringer, man bygger videre på. Hver tur føjer noget til.”

Og netop følelsen af at komme “hjem” flere steder i Europa er noget af det, Jan holder mest af:

“Når jeg træder ind i mine Myhomes boliger, føler jeg mig hjemme. Jeg ved, hvor tingene er, og hvad jeg kan forvente. Det er som at komme i sit eget sommerhus – bare med flere postnumre.”

Drømmer du også om at eje ferieboliger i Europa?

Læs mere og få overblik over dine muligheder PULJER TIL SALG